Ben Affleck kuppet Bafta-utdelingen

Det ble ikke pris på “Hodejegerne”, men Ben Affleck og hans “Operasjon Argo” kan smile bredt etter kveldens utdeling. Her er kveldens Bafta-vinnere:

BESTE FILM

  • Operasjon Argo
  • Les Misérables
  • Historien om Pi
  • Lincoln
  • Zero Dark Thirty

BESTE BRITISKE FILM

  • Anna Karenina
  • The Best Exotic Marigold Hotel
  • Les Misérables
  • Seven Psychopaths
  • Skyfall

OUTSTANDING DEBUT BY A BRITISH WRITER, DIRECTOR OR PRODUCER 

  • Bart Layton (Director), Dimitri Doganis (Producer) The Imposter
  • David Morris (Director), Jacqui Morris (Director/Producer) McCullin
  • Dexter Fletcher (Director/Writer), Danny King (Writer) Wild Bill
  • James Bobin (Director) The Muppets
  • Tina Gharavi (Director/Writer) I Am Nasrine

BESTE FREMMEDSPRÅKLIGE FILM

  • Amour
  • Hodejegerne
  • The Hunt
  • Rust og bein
  • De urørlige

BESTE DOKUMENTAR

  • The Imposter
  • Marley
  • McCullin
  • Searching For Sugar Man
  • West Of Memphis

BESTE ANIMASJONSFILM

  • Modig
  • Frankenweenie
  • ParaNorman

BESTE REGISSØR

  • Michael Haneke – Amour
  • Ben Affleck – Operasjon Argo
  • Quentin Tarantino – Django Unchained
  • Ang Lee – Historien om Pi
  • Kathryn Bigelow – Zero Dark Thirty

BESTE ORIGINALMANUS

  • Michael Haneke – Amour
  • Quentin Tarantino – Django Unchained
  • Paul Thomas Anderson – The Master
  • Wes Anderson, Roman Coppola – Moonrise Kingdom
  • Mark Boal – Zero Dark Thirty

BESTE ADAPTERTE MANUS

  • Chris Terrio – Operasjon Argo
  • Lucy Alibar, Benh Zeitlin – Beasts Of The Southern Wild 
  • David Magee – Historien om Pi
  • Tony Kushner – Lincoln
  • David O. Russell – Silver Linings Playbook

BESTE MANNLIGE HOVEDROLLE

  • Ben Affleck – Operasjon Argo
  • Bradley Cooper – Silver Linings Playbook
  • Daniel Day-Lewis – Lincoln
  • Hugh Jackman – Les Misérables
  • Joaquin Phoenix – The Master

BESTE KVINNELIGE HOVEDROLLE

  • Emmanuelle Riva – Amour
  • Helen Mirren – Hitchcock
  • Jennifer Lawrence – Silver Linings Playbook
  • Jessica Chastain – Zero Dark Thirty
  • Marion Cotillard – Rust og bein

BESTE MANNLIGE BIROLLE

  • Alan Arkin – Operasjon Argo
  • Christoph Waltz – Django Unchained
  • Javier Bardem – Skyfall
  • Philip Seymour Hoffman – The Master
  • Tommy Lee Jones – Lincoln

BESTE KVINNELIGE BIROLLE

  • Amy Adams – The Master
  • Anne Hathaway – Les Misérables
  • Helen Hunt – The Sessions
  • Judi Dench – Skyfall
  • Sally Field – Lincoln

BESTE SOUNDTRACK

  • Anna Karenina – Dario Marianelli
  • Operasjon Argo – Alexandre Desplat
  • Historien om Pi – Mychael Danna
  • Lincoln – John Williams
  • Skyfall – Thomas Newman

BESTE CINEMATOGRAFI

  • Anna Karenina – Seamus McGarvey
  • Les Misérables – Danny Cohen
  • Historien om Pi – Claudio Miranda
  • Lincoln – Janusz Kaminski
  • Skyfall – Roger Deakins

BESTE KLIPP 

  • Operasjon Argo – William Goldenberg
  • Django Unchained – Fred Raskin
  • Historien om Pi – Tim Squyres
  • Skyfall – Stuart Baird
  • Zero Dark Thirty – Dylan Tichenor, William Goldenberg

BESTE PRODUKSJONSDESIGN

  • Anna Karenina – Sarah Greenwood, Katie Spencer
  • Les Misérables – Eve Stewart, Anna Lynch-Robinson
  • Historien om Pi – David Gropman, Anna Pinnock
  • Lincoln – Rick Carter, Jim Erickson
  • Skyfall – Dennis Gassner, Anna Pinnock

BESTE KOSTYMEDESIGN

  • Anna Karenina – Jacqueline Durran
  • Great Expectations – Beatrix Aruna Pasztor
  • Les Misérables – Paco Delgado
  • Lincoln – Joanna Johnston
  • Snow White And The Huntsman – Colleen Atwood

BESTE MAKE-UP OG HÅR

  • Anna Karenina – Ivana Primorac
  • Hitchcock – Julie Hewett, Martin Samuel, Howard Berger
  • Hobbiten: En uventet reise – Peter Swords King, Richard Taylor, Rick Findlater
  • Les Misérables – Lisa Westcott
  • Lincoln – Lois Burwell, Kay Georgiou

BESTE LYD

  • Django Unchained – Mark Ulano, Michael Minkler, Tony Lamberti, Wylie Stateman
  • Hobbiten: En uventet reise – Tony Johnson, Christopher Boyes, Michael Hedges, Michael Semanick, Brent Burge, Chris Ward
  • Les Misérables – Simon Hayes, Andy Nelson, Mark Paterson, Jonathan Allen, Lee Walpole, John Warhurst
  • Historien om Pi – Drew Kunin, Eugene Gearty, Philip Stockton, Ron Bartlett, D. M. Hemphill
  • Skyfall – Stuart Wilson, Scott Millan, Greg P. Russell, Per Hallberg, Karen Baker Landers

BESTE VISUELLE EFFEKTER

  • The Dark Knight Rises – Paul Franklin, Chris Corbould, Peter Bebb, Andrew Lockley
  • Hobbiten: En uventet reise – Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton, R. Christopher White
  • Historien om Pi – Bill Westenhofer, Guillaume Rocheron, Erik-Jan De Boer
  • The Avengers – Nominees TBC
  • Prometheus – Richard Stammers, Charley Henley, Trevor Wood, Paul Butterworth

BESTE KORTANIMASJON 

  • Here To Fall
  • I’m Fine Thanks
  • The Making Of Longbird

BESTE KORTFILM 

  • The Curse
  • Good Night
  • Swimmer
  • Tumult
  • The Voorman Problem

THE EE RISING STAR AWARD (voted for by the public)

  • Elizabeth Olsen
  • Andrea Riseborough
  • Suraj Sharma
  • Juno Temple
  • Alicia Vikander

FELLOWSHIP-AWARD

  • Sir Alan Parker