“Gravity” ble den store Oscar-vinneren

Hele syv statuetter havnet i “Gravity”-leiren i natt. Men “12 Years a Slave” fikk ikke overraskende prisen for beste film.

“Gravity”-regissør Alfonso Cuarón fikk prisen for beste regi, samt beste klipp. I tillegg vant filmen hans for lyddesign, lydredigering, soundtrack, cinematografi og visuelle effekter – hvorav veldig lite kom som en overraskelse.

Steve McQueens “12 Years a Slave” tok den aller gjeveste prisen, pluss ytterligere to priser, hvilket veier opp for en noe laber fangst for øvrig – ikke bare under nattens Oscar-utdeling, men under prissesongen sett under ett. Lupita Nyong’o snappet birolle-prisen foran Jennifer Lawrence og John Ridley tok prisen for beste adapterte manus.

Oppstykket og delt er det ingen overraskelse at “American Hustle” ikke tok noen priser, men samlet sett blir det likevel smått utrolig. Filmen fikk hele ti nominasjoner, og det blir intet mindre enn en skuffelse at ingen av kategoriene gikk inn.

Det ble heller ingen priser til “The Wolf of Wall Street”. Den hadde fem nominasjoner.

Matthew McConaughey og Jared Leto hentet sine forhåndsvunnede statuetter for sine prestasjoner i “Dallas Buyers Club”. De la begge igjen en kjærlig takketale.

Cate Blanchetts “Blue Jasmine”-prestasjon holdt også til Oscar. Her kunne man håpet på en overraskelse, siden Blanchett har vunnet alle andre priser også for akkurat denne rollen, men slikt betyr heldigvis ikke noe.

Spike Jonze tok originalmanusprisen for “Her”, og det har vi virkelig ingen problemer med å forstå.

Her er den komplette lista over nominerte og vinnere:

Best Picture

  • 12 Years a Slave (Fox Searchlight), Brad Pitt, Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Steve McQueen and Anthony Katagas, Producers
  • American Hustle (Sony), Charles Roven, Richard Suckle, Megan Ellison and Jonathan Gordon, Producers
  • Captain Phillips (Sony), Scott Rudin, Dana Brunetti and Michael De Luca, Producers
  • Dallas Buyers Club (Focus Features), Robbie Brenner and Rachel Winter, Producers
  • Gravity (Warner Bros.), Alfonso Cuarón and David Heyman, Producers
  • Her (Warner Bros.), Megan Ellison, Spike Jonze and Vincent Landay, Producers
  • Nebraska (Paramount), Albert Berger and Ron Yerxa, Producers
  • Philomena (The Weinstein Company), Gabrielle Tana, Steve Coogan and Tracey Seaward, Producers
  • The Wolf of Wall Street (Paramount), Martin Scorsese, Leonardo DiCaprio, Joey McFarland and Emma Tillinger Koskoff, Producers

Directing

  • Alfonso Cuaron – Gravity
  • David O. Russell – American Hustle
  • Alexander Payne – Nebraska
  • Steve McQueen – 12 Years a Slave
  • Martin Scorsese – The Wolf of Wall Street

Actor in a Leading Role

  • Matthew McConaughey – Dallas Buyers Club
  • Christian Bale – American Hustle
  • Bruce Dern – Nebraska
  • Leonardo DiCaprio – The Wolf of Wall Street
  • Chiwetel Ejiofor – 12 Years a Slave

Actress in a Leading Role

  • Cate Blanchett – Blue Jasmine
  • Amy Adams – American Hustle
  • Sandra Bullock – Gravity
  • Judi Dench – Philomena
  • Meryl Streep – August: Osage County

Actor in a Supporting Role

  • Jared Leto – Dallas Buyers Club
  • Barkhad Abdi – Captain Phillips
  • Bradley Cooper – American Hustle
  • Michael Fassbender – 12 Years a Slave
  • Jonah Hill – The Wolf of Wall Street

Actress in a Supporting Role

  • Lupita Nyong’O – 12 Years a Slave
  • Sally Hawkins – Blue Jasmine
  • Jennifer Lawrence – American Hustle Julia Roberts – August: Osage County
  • June Squibb – Nebraska

Writing (Adapted Screenplay)

  • 12 Years a Slave, Written by John Ridley
  • Before Midnight, Written by Richard Linklater, Ethan Hawke and Julie Delpy
  • Captain Phillips, Written by Billy Ray
  • Philomena, Written by Jeff Pope & Steve Coogan
  • The Wolf of Wall Street, Written by Terrence Winter

Writing (Original Screenplay)

  • Her, Written by Spike Jonze
  • American Hustle, Written by Eric Warren Singer and David O. Russell
  • Blue Jasmine, Written by Woody Allen
  • Dallas Buyers Club, Written by Craig Borten and Melissa Wallack
  • Nebraska, Written by Bob Nelson

Foreign Language Film

  • The Great Beauty (Janus Films), Italy
  • The Broken Circle Breakdown (Tribeca Film), Belgium
  • The Hunt (Magnolia), Denmark
  • The Missing Picture, Cambodia
  • Omar (Adopt Films) , Palestine

Animated Feature Film

  • Frozen (Walt Disney Animation), Chris Buck, Jennifer Lee
  • The Croods (DreamWorks Animation), Chris Sanders, Kirk DeMicco
  • Despicable Me 2 (Universal/Imagination), Chris Renaud, Pierre Coffin
  • Ernest and Celestine(GKids), Benjamin Renner, Didier Brunner
  • The Wind Rises (Walt Disney), Hayao Miyazaki,Toshio Suzuki

Production Design

  • The Great Gatsby, Production Design: Catherine Martin; Set Decoration: Beverley Dunn
  • American Hustle, Production Design: Judy Becker; Set Decoration: Heather Loeffler
  • Gravity, Production Design: Andy Nicholson; Set Decoration: Rosie Goodwin and Joanne Woollard
  • Her, Production Design: K.K. Barrett; Set Decoration: Gene Serdena
  • 12 Years a Slave, Production Design: Adam Stockhausen; Set Decoration: Alice Baker

Cinematography

  • Emmanuel Lubezki – Gravity
  • Philippe Le Sourd – The Grandmaster
  • Bruno Delbonnel – Inside Llewyn Davis
  • Phedon Papamichael – Nebraska
  • Roger A. Deakins – Prisoners

Costume Design

  • Catherine Martin – The Great Gatsby
  • Michael Wilkinson – American Hustle
  • William Chang Suk Ping – The Grandmaster
  • Michael O’Connor – The Invisible Woman
  • Patricia Norris – 12 Years a Slave

Film Editing

  • Mark Sanger & Alfonso Cuaron – Gravity
  • Jay Cassidy & Kevin Tent – American Hustle
  • Christopher Rouse – Captain Phillips
  • John Mac McMurphy & Martin Pensa – Dallas Buyers Club
  • Joe Walker – 12 Years a Slave

Documentary (Feature)

  • 20 Feet From Stardom (RADiUS•TWC), Morgan Neville, Gil Friesen and Caitrin Rogers
  • The Act of Killing (Drafthouse Films), Joshua Oppenheimer and Signe Byrge Sørensen
  • Cutie and the Boxer (RADiUS•TWC), Zachary Heinzerling and Lydia Dean Pilcher
  • Dirty Wars (IFC Films), Richard Rowley and Jeremy Scahill
  • The Square (Noujaim Films), Jehane Noujaim and Karim Amer

Makeup and Hairstyling

  • Dallas Buyers Club, Adruitha Lee and Robin Mathews
  • Jackass Presents: Bad Grandpa, Stephen Prouty
  • The Lone Ranger, Joel Harlow and Gloria Pasqua-Casny

Music (Original Score)

  • Steven Price – Gravity
  • John Williams – The Book Thief
  • William Butler & Owen Pallett – Her
  • Alexandre Desplat – Philomena;
  • Thomas Newman – Saving Mr. Banks

Music (Original Song)

  • “Let It Go” from Frozen
  • “Happy” from Despicable Me 2
  • “The Moon Song” from Her
  • “Ordinary Love” from Mandela: Long Walk to Freedom

Sound Mixing

  • Gravity, Skip Lievsay, Niv Adiri, Christopher Benstead and Chris Munro
  • Captain Phillips, Chris Burdon, Mark Taylor, Mike Prestwood Smith and Chris Munro
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug, Christopher Boyes, Michael Hedges, Michael Semanick and Tony Johnson
  • Inside Llewyn Davis, Skip Lievsay, Greg Orloff and Peter F. Kurland
  • Lone Survivor, Andy Koyama, Beau Borders and David Brownlow

Sound Editing

  • Gravity, Glenn Freemantle
  • All is Lost, Steve Boeddeker and Richard Hymns
  • Captain Phillips, Oliver Tarney
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug, Brent Burge
  • Lone Survivor, Wylie Stateman

Visual Effects

  • Gravity, Tim Webber, Chris Lawrence, Dave Shirk and Neil Corbould
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug, Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton and Eric Reynolds
  • Iron Man 3, Christopher Townsend, Guy Williams, Erik Nash and Dan Sudick
  • The Lone Ranger, Tim Alexander, Gary Brozenich, Edson Williams and John Frazier
  • Star Trek into Darkness, Roger Guyett, Patrick Tubach, Ben Grossmann and Burt Dalton

Documentary (Short Subject)

  • “The Lady in Number 6: Music Saved My Life,” Malcolm Clarke and Nicholas Reed
  • “CaveDigger,” Jeffrey Karoff
  • “Facing Fear,” Jason Cohen
  • “Karama Has No Walls,” Sara Ishaq
  • “Prison Terminal: The Last Days of Private Jack Hall,” Edgar Barens

Short Film (Animated)

  • “Mr. Hublot” Laurent Witz and Alexandre Espigares
  • “Feral” Daniel Sousa and Dan Golden
  • “Get a Horse!” Lauren MacMullan and Dorothy McKim
  • “Possessions” Shuhei Morita
  • “Room on the Broom” Max Lang and Jan Lachauer

Short Film (Live Action)

  • “Helium” Anders Walter and Kim Magnusson
  • “Aquel No Era Yo (That Wasn’t Me)” Esteban Crespo
  • “Avant Que De Tout Perdre (Just before Losing Everything)” Xavier Legrand and Alexandre Gavras
  • “Pitääkö Mun Kaikki Hoitaa? (Do I Have to Take Care of Everything?)” Selma Vilhunen and Kirsikka Saari
  • “The Voorman Problem” Mark Gill and Baldwin Li
Share Button