“Gravity” tok syv priser i natt

I natt delte filmkritikerne ut sine priser, og det var én film som nesten stakk av med alt: “Gravity”.

Alfonso Cuaróns romthriller tok syv av ti mulige priser i dag – det er bortimot storeslem. “American Hustle” tok fire av 13 mulige, mens “12 Years a Slave” snappet med seg tre av 13.

Sistnevnte fikk den gjeveste prisen av dem, beste film, samt pris til Lupita Nyong’o som beste kvinnelige birolle og til John Ridleys manusadapsjon.

Picture

  • “American Hustle”
  • “Captain Phillips”
  • “Dallas Buyers Club”
  • “Gravity”
  • “Her”
  • “Inside Llewyn Davis”
  • “Nebraska”
  • “Saving Mr. Banks”
  • WINNER: “12 Years a Slave”
  • “The Wolf of Wall Street”

Actor

  • Christian Bale — “American Hustle”
  • Bruce Dern — “Nebraska”
  • Chiwetel Ejiofor — “12 Years a Slave”
  • Tom Hanks — “Captain Phillips”
  • WINNER: Matthew McConaughey — “Dallas Buyers Club”
  • Robert Redford — “All Is Lost”

Actress

  • WINNER: Cate Blanchett — “Blue Jasmine”
  • Sandra Bullock — “Gravity”
  • Judi Dench — “Philomena”
  • Brie Larson — “Short Term 12”
  • Meryl Streep — “August: Osage County”
  • Emma Thompson — “Saving Mr. Banks”

Supporting actor

  • Barkhad Abdi — “Captain Phillips”
  • Daniel Bruhl — “Rush”
  • Bradley Cooper — “American Hustle”
  • Michael Fassbender — “12 Years a Slave”
  • James Gandolfini — “Enough Said”
  • WINNER:  Jared Leto — “Dallas Buyers Club”

Supporting actress

  • Scarlett Johansson — “Her”
  • Jennifer Lawrence — “American Hustle”
  • WINNER: Lupita Nyong’o — “12 Years a Slave”
  • Julia Roberts — “August: Osage County”
  • June Squibb — “Nebraska”
  • Oprah Winfrey — “Lee Daniels’ The Butler”

Young actor/actress

  • Asa Butterfield — “Ender’s Game”
  • WINNER: Adele Exarchopoulos — “Blue Is the Warmest Color”
  • Liam James — “The Way Way Back”
  • Sophie Nelisse — “The Book Thief”
  • Tye Sheridan — “Mud”

Acting ensemble

  • WINNER: “American Hustle”
  • “August: Osage County”
  • “Lee Daniels’ The Butler”
  • “Nebraska”
  • “12 Years a Slave”
  • “The Wolf of Wall Street”

Director

  • WINNER: Alfonso Cuaron — “Gravity”
  • Paul Greengrass — “Captain Phillips”
  • Spike Jonze — “Her”
  • Steve McQueen — “12 Years a Slave”
  • David O. Russell — “American Hustle”
  • Martin Scorsese — “The Wolf of Wall Street”

Original screenplay

  • Eric Singer and David O. Russell — “American Hustle”
  • Woody Allen — “Blue Jasmine”
  • WINNER: Spike Jonze — “Her”
  • Joel Coen and Ethan Coen — “Inside Llewyn Davis”
  • Bob Nelson — “Nebraska”

Adapted screenplay

  • Tracy Letts — “August: Osage County”
  • Richard Linklater, Julie Delpy and Ethan Hawke — “Before Midnight”
  • Billy Ray — “Captain Phillips”
  • Steve Coogan and Jeff Pope — “Philomena”
  • WINNER: John Ridley — “12 Years a Slave”
  • Terence Winter — “The Wolf of Wall Street”

Cinematography

  • WINNER: Emmanuel Lubezki — “Gravity”
  • Bruno Delbonnel — “Inside Llewyn Davis”
  • Phedon Papamichael — “Nebraska”
  • Roger Deakins — “Prisoners”
  • Sean Bobbitt — “12 Years a Slave”

Art direction

  • Andy Nicholson (production designer), Rosie Goodwin (set decorator) — “Gravity”
  • WINNER: Catherine Martin (production designer), Beverley Dunn (set decorator) — “The Great Gatsby”
  • K.K. Barrett (production designer), Gene Serdena (set decorator) — “Her”
  • Dan Hennah (production designer), Ra Vincent (set decorator) — “The Hobbit: The Desolation of Smaug”
  • Adam Stockhausen (production designer), Alice Baker (set decorator) — “12 Years a Slave”

Editing

  • Alan Baumgarten, Jay Cassidy, Crispin Struthers — “American Hustle”
  • Christopher Rouse — “Captain Phillips”
  • WINNER: Alfonso Cuaron, Mark Sanger — “Gravity”
  • Daniel P. Hanley, Mike Hill — “Rush”
  • Joe Walker — “12 Years a Slave”
  • Thelma Schoonmaker — “The Wolf of Wall Street”

Costume design

  • Michael Wilkinson — “American Hustle”
  • WINNER: Catherine Martin — “The Great Gatsby”
  • Bob Buck, Lesley Burkes-Harding, Ann Maskrey, Richard Taylor — “The Hobbit: The Desolation of Smaug”
  • Daniel Orlandi — “Saving Mr. Banks”
  • Patricia Norris — “12 Years a Slave”

Makeup

  • WINNER: “American Hustle”
  • “The Hobbit: The Desolation of Smaug”
  • “Lee Daniels’ The Butler”
  • “Rush”
  • “12 Years a Slave”

Visual effects

  • WINNER: “Gravity”
  • “The Hobbit: The Desolation of Smaug”
  • “Iron Man 3”
  • “Pacific Rim”
  • “Star Trek Into Darkness”

Animated feature

  • “The Croods”
  • “Despicable Me 2”
  • WINNER: “Frozen”
  • “Monsters University”
  • “The Wind Rises”

Action movie

  • “The Hunger Games: Catching Fire”
  • “Iron Man 3”
  • WINNER: “Lone Survivor”
  • “Rush”
  • “Star Trek Into Darkness”

Actor in an action movie

  • Henry Cavill — “Man of Steel”
  • Robert Downey Jr. — “Iron Man 3”
  • Brad Pitt — “World War Z”
  • WINNER: Mark Wahlberg– “Lone Survivor”

Actress in an action movie

  • WINNER: Sandra Bullock — “Gravity”
  • Jennifer Lawrence — “The Hunger Games: Catching Fire”
  • Evangeline Lilly — “The Hobbit: The Desolation of Smaug”
  • Gwyneth Paltrow — “Iron Man 3”

Comedy

  • WINNER: “American Hustle”
  • “Enough Said”
  • “The Heat”
  • “This Is the End”
  • “The Way Way Back”
  • “The World’s End”

Actor in a comedy

  • Christian Bale — “American Hustle”
  • WINNER: Leonardo DiCaprio — “The Wolf of Wall Street”
  • James Gandolfini — “Enough Said”
  • Simon Pegg — “The World’s End”
  • Sam Rockwell — “The Way Way Back”

Actress in a comedy

  • WINNER: Amy Adams — “American Hustle”
  • Sandra Bullock — “The Heat”
  • Greta Gerwig — “Frances Ha”
  • Julia Louis-Dreyfus — “Enough Said”
  • Melissa McCarthy — “The Heat”

Sci-fi/horror movie

  • “The Conjuring”
  • WINNER: “Gravity”
  • “Star Trek Into Darkness”
  • “World War Z”

Foreign language film

  • WINNER: “Blue Is the Warmest Color”
  • “The Great Beauty”
  • “The Hunt”
  • “The Past”
  • “Wadjda”

Documentary feature

  • “The Act of Killing”
  • “Blackfish”
  • “Stories We Tell”
  • “Tim’s Vermeer”
  • WINNER: “20 Feet from Stardom”

Song

  • “Atlas” — Coldplay — “The Hunger Games: Catching Fire”
  • “Happy” — Pharrell Williams — “Despicable Me 2”
  • WINNER: “Let It Go” — Robert Lopez and Kristen Anderson-Lopez — “Frozen”
  • “Ordinary Love” — U2 — “Mandela: Long Walk to Freedom”
  • “Please Mr. Kennedy” — Justin Timberlake, Oscar Isaac and Adam Driver — “Inside Llewyn Davis”
  • “Young and Beautiful” — Lana Del Rey — “The Great Gatsby”

Score

  • WINNER: Steven Price — “Gravity”
  • Arcade Fire — “Her”
  • Thomas Newman — “Saving Mr. Banks”
  • Hans Zimmer — “12 Years a Slave”
Share Button