Her er årets nominerte

Kort oppsummert: “Louder Than Bombs” stakk av med flest nominasjoner. “Birkebeinerne” fikk ingen.

Joachim Triers film er nominert i hele åtte kategorier, deriblant Beste norske kinofilm, Beste manus og Beste foto. Trier selv er også nominert til Beste regi.

Der får han selskap av Roar Uthaug, regissøren av “Bølgen” – som ikke er stort dårligere enn “Louder Than Bombs” med seks nominasjoner, der særlig prisen for Beste visuelle effekter virker å være tålig bankers. Mer overraskende er det kanskje at fornøyelige “Welcome to Norway” er nominert hele fire ganger, deriblant for manuset til Rune Denstad Langlo.

Hva gjelder den minst navlebeskuende prisen, altså Beste utenlandske kinofilm, er “Room”, “Sauls sønn”, “Det helt nye testamentet” og “Dheepan” de utvalgte.

Elefanten i rommet? At “Birkebeinerne” ikke er nominert til én eneste pris. Ikke at den fortjente noen, for all del. Likevel må det sies å være katastrofalt svakt å gå upåaktet hen for en film som kostet 44 millioner å sy sammen, hvorav 14 var gitt av Norsk filminstitutt.

Fullstendig liste over nominerte finner du under. I tillegg til de allerede offentliggjorte prisene, skal også Amandakomiteens Gullklapper, Amandakomiteens Ærespris og Folkets Amanda deles ut 26. august.

Beste norske kinofilm
Bølgen – produsenter Martin Sundland og Are Heidenstrøm for Fantefilm Fiksjon, regi Roar Uthaug
Louder Than Bombs – produsent Thomas Robsahm for Motlys, Alexandre Mallet-Guy for Memento Films, Joshua Astrachan for Animal Kingdom, Marc Turtletaub for Big Beach og Albert Berger og Ron Yerxa for Bona Fide, regi Joachim Trier
Mannen fra Snåsa – produsent Margreth Olin for Speranza Film, regi Margreth Olin

Beste barnefilm
Doktor Proktors tidsbadekar – produsenter Cornelia Boysen og Synnøve Hørsdal for Maipo Film, regi Arild Fröhlich
Knutsen og Ludvigsen og den fæle Rasputin – produsent Eric Vogel for Tordenfilm, regi Rasmus A. Sivertsen og Rune Spaans
Solan og Ludvig – Herfra til Flåklypa – produsenter Cornelia Boysen og Synnøve Hørsdal for Maipo Film, regi Rasmus A. Sivertsen

Beste regi
Halkawt Mustafa – El Clásico
Joachim Trier – Louder Than Bombs
Roar Uthaug – Bølgen

Beste kvinnelige skuespiller
Bente Børsum – Sensommer
Liv Bernhoft Osa – Pyromanen
Vera Vitali – Grand Hotel

Beste mannlige skuespiller
Atle Antonsen – Grand Hotel
Anders Baasmo Christiansen – Welcome to Norway
Devin Druid – Louder Than Bombs

Beste kvinnelige birolle
Maria Bock – Hevn
Andrea Bræin Hovig – Alt det vakre
Renate Reinsve – Welcome to Norway

Beste mannlige birolle
Gabriel Byrne – Louder Than Bombs
Per Frisch – Pyromanen
Olivier Mukata – Welcome to Norway

Beste filmmanus
Megan Gallagher – Grand Hotel
Rune Denstad Langlo – Welcome to Norway
Eskil Vogt og Joachim Trier – Louder Than Bombs

Beste foto
Sjur Aarthun – Villmark 2
Jakob Ihre – Louder Than Bombs
John Christian Rosenlund – Bølgen

Beste produksjonsdesign/scenografi
Are Austnes – Solan & Ludvig – Herfra til Flåklypa
Martin Gant – Villmark 2
Karl Júlíusson – Doktor Proktors tidsbadekar

Beste visuelle effekter
Lars Erik Hansen – Bølgen
Thilo Ewers – Doktor Proktors tidsbadekar
Mats Andersen – Pyromanen

Beste musikk
Magnus Beite – Bølgen
Trond Bjerknes – El Clásico
Kåre Vestrheim, Øystein Dolmen og Gustav Lorentzen – Knutsen & Ludvigsen og den fæle Rasputin

Beste klipp
Olivier Bugge Coutté – Louder Than Bombs
Vidar Flataukan – Wendyeffekten
Helle le Fevre – Alt det vakre

Beste lyddesign
Hugo Ekornes – Villmark 2
Christian Schaanning – Bølgen
Gisle Tveito – Louder Than Bombs

Beste kortfilm
Frysninger, regi Marius Myrmel, produsent Marius Myrmel
Fuglehjerter, regi Halfdan Ullmann Tøndel, produsent Frederik Hestvold
Retrett, regi Itonje Søimer Guttormsen, produsent Itonje Søimer Guttormsen

Beste dokumentarfilm
Dugma – The Button – regi Paul Refsdal, produsent Ingvil Giske for Medieoperatørene,
Kvar song ei soge – regi Aaslaug Vaa, produsenter Knut Skoglund og Aaslaug Vaa for Villa Lofoten
Mannen fra Snåsa – regi Margreth Olin, produsent Margreth Olin for Speranza Film

Beste utenlandske kinofilm
Det helt nye testamentet (Belgia/Frankrike/Luxembourg), regi Jaco Van Dormael, distributør Another World Entertainment
Dheepan (Frankrike), regi Jacques Audiard, distributør Tour De ForceHistorien om den sjenerte giganten (Island), regi Dagur Kári, distributør Europafilm
Room (USA), regi Lenny Abrahamson, distributør United International Pictures
Sauls sønn (Ungarn), regi Laszlo Nemes, distributør Arthaus