Her er Gullpapegøye-vinnerne

Vår egen prestisjetunge filmpris ble delt ut i går aften, og vinnerne smilte om kapp med hverandre da vår illustratør tegnet dem underveis i festlighetene.

For ikke mange uker siden annonserte vi de nominerte til det som etter alt å dømme er Norges viktigste filmpris – Gullpapegøyen. Det er andre året på rad at filmsnakk.no deler ut prisen, og i år som i fjor kommer stjernene fra fjern og nær i håp om å raske med seg de glinsende papegøyene.

Festen ble avholdt på staselig sted i Oslo i går kveld, og her er vinnerne av den gjeve konkurransen (uthevet):

BESTE FILM

  • Zero Dark Thirty
  • The Dark Knight Rises
  • The Avengers
  • Historien om Pi
  • Moonrise Kingdom
  • Operasjon Argo
  • DE URØRLIGE
  • Skyfall

BESTE MANNLIGE HOVEDROLLE

  • DANIEL DAY-LEWIS (“Lincoln”)
  • Omar Sy (“De urørlige”)
  • Bradley Cooper (“Silver Linings Playbook”)
  • Joaquin Phoenix (“The Master”)
  • Hugh Jackman (“Les Misérables”)

 

BESTE KVINNELIGE HOVEDROLLE

  • Naomi Watts (“The Impossible”)
  • Jennifer Lawrence (“Silver Linings Playbook”)
  • Jessica Chastain (“Zero Dark Thirty”)
  • QUVENZHANÉ WALLIS (“Beasts of the Southern Wild”)
  • Emmanuelle Riva (“Amour”)

 

BESTE MANNLIGE BIROLLE

  • Tom Hardy (“The Dark Knight Rises”)
  • Sam Rockwell (“Seven Psychopaths”)
  • LEONARDO DICAPRIO (“Django Unchained”)
  • Ezra Miller (“The Perks of Being a Wallflower”)
  • Philip Seymour Hoffman (“The Master”)

 

BESTE KVINNELIGE BIROLLE

  • Judi Dench (“Skyfall”)
  • Maggie Smith (“The Best Exotic Marigold Hotel”)
  • ANNE HATHAWAY (“Les Misérables”)
  • Helen Hunt (“The Sessions”)
  • Sally Field (“Lincoln”)

 

BESTE REGI

  • Kathryn Bigelow (“Zero Dark Thirty”)
  • Benh Zeitlin (“Beasts of the Southern Wild”)
  • Paul Thomas Anderson (“The Master”)
  • BEN AFFLECK (“Operasjon Argo”)
  • Ang Lee (“Historien om Pi”)

 

BESTE MANUS

  • Mark Boal (“Zero Dark Thirty”)
  • David O. Russell (“Silver Linings Playbook”)
  • Joss Whedon (“The Avengers”)
  • WES ANDERSON (“Moonrise Kingdom”)
  • Quentin Tarantino (“Django Unchained”)

BESTE FOTO

  • Wally Pfister (“The Dark Knight Rises”)
  • CLAUDIO MIRANDA (“Historien om Pi”)
  • Andrew Lesnie (“Hobbiten: En uventet reise”)
  • Roger Deakins (“Skyfall”)
  • Robert D. Yeoman (“Moonrise Kingdom”)

BESTE SOUNDTRACK

  • HANS ZIMMER (“The Dark Knight Rises”)
  • Benh Zeitlin (“Beasts of the Southern Wild”)
  • Mychael Danna (“Historien om Pi”)
  • Howard Shore (“Hobbiten: En uventet reise”)
  • Jonny Greenwood (“The Master”)

BESTE FILMTRIKS

  • The Impossible / Tsunamien
  • The Avengers / Slaget i New York
  • Hobbiten: En uventet reise / Sminke
  • THE DARK KNIGHT RISES / Det vertikale flyet
  • Cloud Atlas / Sminke

BESTE ANIMASJONSFILM

  • Modig
  • ParaNorman
  • De fem legendene
  • Frankenweenie
  • RIVE-ROLF

BESTE NORSKE FILM

  • KON-TIKI
  • Kompani Orheim
  • Thale
  • Som du ser meg
  • 90 minutter

SUSANNE SUNDFØRS SKUESPILLERPRIS

  • Pål Sverre Hagen (“Kon-Tiki”)
  • Anders Baasmo Christiansen (“Kon-Tiki”)
  • KRISTOFFER JONER (“Kompani Orheim”)
  • Cecilie Mosli (“Kompani Orheim”)
  • Henriette Steenstrup (“Som du ser meg”)

 

ÅRETS MORSOMSTE

  • Seth MacFarlane (“Ted”)
  • Jason Biggs (“American Pie: Reunion”)
  • ROBERT DOWNEY JR. (“The Avengers”)
  • Channing Tatum (“21 Jump Street”)
  • Jonah Hill (“21 Jump Street”)

ÅRETS SLEMMESTE

  • Javier Bardem (“Skyfall”)
  • Leonardo DiCaprio (“Django Unchained”)
  • TOM HARDY (“The Dark Knight Rises”)
  • Woody Harrelson (“Seven Psychopaths”)
  • Sean Penn (“Gangster Squad”)

Alle tegningene er tegnet av vår egen Håkon S. Marcus.

Share Button