Her er nattens vinnere!

Ethan Hawke kan tørke av seg fliret. “Birdman” fløy ifra “Boyhood” under nattens utdeling.

Torill Kove måtte dessverre gå tomhendt hjem, men Morten Tyldums “The Imitation Game” fikk med seg manuspris. De øvrige nominerte som fikk med seg pris, finner du uthevet under:

Beste film:

“American Sniper” (2014): Clint Eastwood, Robert Lorenz, Andrew Lazar, Bradley Cooper, Peter Morgan
“Birdman” (2014): Alejandro González Iñárritu, John Lesher, James W. Skotchdopole
“Boyhood” (2014/I): Richard Linklater, Cathleen Sutherland
“The Imitation Game” (2014): Nora Grossman, Ido Ostrowsky, Teddy Schwarzman
“The Grand Budapest Hotel” (2014): Wes Anderson, Scott Rudin, Steven M. Rales, Jeremy Dawson
“Selma” (2014): Christian Colson, Oprah Winfrey, Dede Gardner, Jeremy Kleiner
“The Theory of Everything” (2014): Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce, Anthony McCarten
“Whiplash” (2014): Jason Blum, Helen Estabrook, David Lancaster

Beste regi:

Richard Linklater for “Boyhood” (2014/I)
Alejandro González Iñárritu for “Birdman” (2014)
Bennett Miller for “Foxcatcher” (2014)
Wes Anderson for “The Grand Budapest Hotel” (2014)
Morten Tyldum for “The Imitation Game” (2014)

Beste mannlige hovedrolle:

Steve Carell for “Foxcatcher” (2014)
Benedict Cumberbatch for “The Imitation Game” (2014)
Bradley Cooper for “American Sniper” (2014)
Michael Keaton for “Birdman” (2014)
Eddie Redmayne for “The Theory of Everything” (2014)

Beste kvinnelige hovedrolle:

Marion Cotillard for “Two Days, One Night” (2014)
Felicity Jones for “The Theory of Everything” (2014)
Rosamund Pike for “Gone Girl” (2014)
Julianne Moore for “Still Alice” (2014)
Reese Witherspoon for “Wild” (2014)

Beste mannlige birolle:

Robert Duvall for “The Judge” (2014)
Ethan Hawke for “Boyhood” (2014/I)
Edward Norton for “Birdman” (2014)
Mark Ruffalo for “Foxcatcher” (2014)
J.K. Simmons for “Whiplash” (2014)

Beste kvinnelige birolle:

Patricia Arquette for “Boyhood” (2014/I)
Laura Dern for “Wild” (2014)
Keira Knightley for “The Imitation Game” (2014)
Emma Stone for “Birdman” (2014)
Meryl Streep for “Into the Woods” (2014)

Beste originalmanus:

“Boyhood” (2014/I): Richard Linklater
“Birdman” (2014): Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Armando Bo
“Foxcatcher” (2014): E. Max Frye, Dan Futterman
“The Grand Budapest Hotel” (2014): Wes Anderson, Hugo Guinness
“Nightcrawler” (2014): Dan Gilroy

Beste adapterte manus:

“American Sniper” (2014): Jason Hall
“Inherent Vice” (2014): Paul Thomas Anderson
“The Imitation Game” (2014): Graham Moore
“The Theory of Everything” (2014): Anthony McCarten
“Whiplash” (2014): Damien Chazelle

Beste animasjonsfilm:

“The Boxtrolls” (2014)
“Big Hero 6” (2014)
“How to Train Your Dragon 2” (2014)
“Song of the Sea” (2014)
“The Tale of The Princess Kaguya” (2013)

Beste fremmedspråklige film:

“Tangerines” (2013): Zaza Urushadze
“Ida” (2013): Pawel Pawlikowski
“Leviathan” (2014): Andrey Zvyagintsev
“Wild Tales” (2014): Damián Szifrón
“Timbuktu” (2014): Abderrahmane Sissako

Beste cinematografi:

“Birdman” (2014): Emmanuel Lubezki
“The Grand Budapest Hotel” (2014): Robert D. Yeoman
“Ida” (2013): Lukasz Zal, Ryszard Lenczewski
“Mr. Turner” (2014): Dick Pope
“Unbroken” (2014/I): Roger Deakins

Beste klipp:

“Boyhood” (2014/I): Sandra Adair
“The Imitation Game” (2014): William Goldenberg
“The Grand Budapest Hotel” (2014): Barney Pilling
“Whiplash” (2014): Tom Cross
“American Sniper” (2014): Joel Cox, Gary Roach

Beste produksjonsdesign:

“The Grand Budapest Hotel” (2014): Adam Stockhausen, Anna Pinnock
“The Imitation Game” (2014): Maria Djurkovic, Tatiana Macdonald
“Interstellar” (2014): Nathan Crowley, Gary Fettis
“Into the Woods” (2014): Dennis Gassner, Anna Pinnock
“Mr. Turner” (2014): Suzie Davies, Charlotte Watts

Beste kostymedesign:

“The Grand Budapest Hotel” (2014): Milena Canonero
“Inherent Vice” (2014): Mark Bridges
“Into the Woods” (2014): Colleen Atwood
“Maleficent” (2014): Anna B. Sheppard
“Mr. Turner” (2014): Jacqueline Durran

Beste makeup og hår:

“Foxcatcher” (2014): Bill Corso, Dennis Liddiard
“The Grand Budapest Hotel” (2014): Frances Hannon, Mark Coulier
“Guardians of the Galaxy” (2014): Elizabeth Yianni-Georgiou, David White

Beste filmmusikk:

“The Imitation Game” (2014): Alexandre Desplat
“The Grand Budapest Hotel” (2014): Alexandre Desplat
“Interstellar” (2014): Hans Zimmer
“The Theory of Everything” (2014): Jóhann Jóhannsson
“Mr. Turner” (2014): Gary Yershon

Beste originalsang:

“The Lego Movie” (2014): Shawn Patterson (Everything is Awesome)
“Selma” (2014): Common, John Legend (Glory)
“Beyond the Lights” (2014): Diane Warren (Grateful)
“Glen Campbell: I’ll Be Me” (2014): Glen Campbell, Julian Raymond (I’m Not Gonna Miss You)
“Begin Again” (2013/II): Gregg Alexander, Danielle Brisebois (Lost Stars)

Beste lydmiks:

“American Sniper” (2014): John T. Reitz, Gregg Rudloff, Walt Martin
“Birdman” (2014): Jon Taylor, Frank A. Montaño, Thomas Varga
“Interstellar” (2014): Gary Rizzo, Gregg Landaker, Mark Weingarten
“Unbroken” (2014/I): Jon Taylor, Frank A. Montaño, David Lee
“Whiplash” (2014): Craig Mann, Ben Wilkins, Thomas Curley

Beste lydklipp:

“American Sniper” (2014): Alan Robert Murray, Bub Asman
“Birdman” (2014): Aaron Glascock, Martín Hernández
“The Hobbit: The Battle of the Five Armies” (2014): Brent Burge, Jason Canovas
“Interstellar” (2014): Richard King
“Unbroken” (2014/I): Becky Sullivan, Andrew DeCristofaro

Beste visuelle effekter:

“Captain America: The Winter Soldier” (2014): Dan Deleeuw, Russell Earl, Bryan Grill, Daniel Sudick
“Dawn of the Planet of the Apes” (2014): Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett, Erik Winquist
“Guardians of the Galaxy” (2014): Stephane Ceretti, Nicolas Aithadi, Jonathan Fawkner, Paul Corbould
“Interstellar” (2014): Paul J. Franklin, Andrew Lockley, Ian Hunter, Scott R. Fisher
“X-Men: Days of Future Past” (2014): Richard Stammers, Lou Pecora, Tim Crosbie, Cameron Waldbauer

Beste dokumentar:

“Citizenfour” (2014): Laura Poitras, Mathilde Bonnefoy, Dirk Wilutzky
“Finding Vivian Maier” (2013): John Maloof, Charlie Siskel
“Last Days in Vietnam” (2014): Rory Kennedy, Keven McAlester
“The Salt of the Earth” (2014): Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado, David Rosier
“Virunga” (2014): Orlando von Einsiedel, Joanna Natasegara

Beste dokumentar i kortformat:

“Crisis Hotline”: Veterans Press 1 (2013): Ellen Goosenberg Kent, Dana Perry
“Joanna” (2013/I): Aneta Kopacz
“Our Curse” (2013): Tomasz Sliwinski, Maciej Slesicki
“The Reaper” (2013): Gabriel Serra
“White Earth” (2014): Christian Jensen

Beste animerte kortfilm:

“The Bigger Picture” (2014): Daisy Jacobs, Chris Hees
“The Dam Keeper” (2014): Robert Kondo, Daisuke ‘Dice’ Tsutsumi
“Feast” (2014/I): Patrick Osborne, Kristina Reed
“Me and My Moulton” (2014): Torill Kove
“A Single Life” (2014): Joris Oprins

Beste kortfilm:

“Aya” (2012/I): Oded Binnun, Mihal Brezis
“Boogaloo and Graham” (2014): Michael Lennox, Ronan Blaney
“Butter Lamp” (2013): Wei Hu, Julien Féret
“Parvaneh” (2012): Talkhon Hamzavi, Stefan Eichenberger
“The Phone Call” (2013): Mat Kirkby, James Lucas