“Hodejegerne” er BAFTA-nominert

“Lincoln” er nok en gang den store nominasjonsvinneren, men i likhet med Golden Globe-nominasjonene – også blant disse finner vi en norsk suksessfilm.

Morten Tyldums “Hodejegerne” har nemlig vært en stor suksess også i England – så stor at den nå er nominert til prisen for beste fremmedspråklige film. Det sammen med store navn som “Amour”, “Rust og bein” og “De urørlige”.

Utover denne er det Steven Spielbergs “Lincoln” som har høstet aller flest nominasjoner, ti i tallet. Filmen følges tett av “Historien om Pi” og “Les Misérables” med ni nominasjoner hver.

Og før vi tar den komplette nominasjonslista – en kjapp oppsummering om BAFTA til deg som ikke er så stødig på slikt:

Midt mellom Oscar-showet og Golden Globe-utdelingen avholdes BAFTA, eller British Academy of Film and Television Arts sin årlige prisutdeling. Denne finner sted i London og i nyere tid i Royal Opera House i Covent Garden. Det stolte britiske akademiet sørger årlig for at britiske filmer kommer godt ut av arrangementet – dette gjennom et lite knippe priser som kun går til britiske produksjoner, deriblant prisen Outstanding British Film.

BESTE FILM

  • Operasjon Argo
  • Les Misérables
  • Historien om Pi
  • Lincoln
  • Zero Dark Thirty

BESTE BRITISKE FILM

  • Anna Karenina
  • The Best Exotic Marigold Hotel
  • Les Misérables
  • Seven Psychopaths
  • Skyfall

OUTSTANDING DEBUT BY A BRITISH WRITER, DIRECTOR OR PRODUCER 

  • Bart Layton (Director), Dimitri Doganis (Producer) The Imposter
  • David Morris (Director), Jacqui Morris (Director/Producer) McCullin
  • Dexter Fletcher (Director/Writer), Danny King (Writer) Wild Bill
  • James Bobin (Director) The Muppets
  • Tina Gharavi (Director/Writer) I Am Nasrine

BESTE FREMMEDSPRÅKLIGE FILM

  • Amour
  • Hodejegerne
  • The Hunt
  • Rust og bein
  • De urørlige

BESTE DOKUMENTAR

  • The Imposter
  • Marley
  • McCullin
  • Searching For Sugar Man
  • West Of Memphis

BESTE ANIMASJONSFILM

  • Modig
  • Frankenweenie
  • ParaNorman

BESTE REGISSØR

  • Michael Haneke – Amour
  • Ben Affleck – Operasjon Argo
  • Quentin Tarantino – Django Unchained
  • Ang Lee – Historien om Pi
  • Kathryn Bigelow – Zero Dark Thirty

BESTE ORIGINALMANUS

  • Michael Haneke – Amour
  • Quentin Tarantino – Django Unchained
  • Paul Thomas Anderson – The Master
  • Wes Anderson, Roman Coppola – Moonrise Kingdom
  • Mark Boal – Zero Dark Thirty

BESTE ADAPTERTE MANUS

  • Chris Terrio – Operasjon Argo
  • Lucy Alibar, Benh Zeitlin – Beasts Of The Southern Wild 
  • David Magee – Historien om Pi
  • Tony Kushner – Lincoln
  • David O. Russell – Silver Linings Playbook

BESTE MANNLIGE HOVEDROLLE

  • Ben Affleck – Operasjon Argo
  • Bradley Cooper – Silver Linings Playbook
  • Daniel Day-Lewis – Lincoln
  • Hugh Jackman – Les Misérables
  • Joaquin Phoenix – The Master

BESTE KVINNELIGE HOVEDROLLE

  • Emmanuelle Riva – Amour
  • Helen Mirren – Hitchcock
  • Jennifer Lawrence – Silver Linings Playbook
  • Jessica Chastain – Zero Dark Thirty
  • Marion Cotillard – Rust og bein

BESTE MANNLIGE BIROLLE

  • Alan Arkin – Operasjon Argo
  • Christoph Waltz – Django Unchained
  • Javier Bardem – Skyfall
  • Philip Seymour Hoffman – The Master
  • Tommy Lee Jones – Lincoln

BESTE KVINNELIGE BIROLLE

  • Amy Adams – The Master
  • Anne Hathaway – Les Misérables
  • Helen Hunt – The Sessions
  • Judi Dench – Skyfall
  • Sally Field – Lincoln

BESTE SOUNDTRACK

  • Anna Karenina – Dario Marianelli
  • Operasjon Argo – Alexandre Desplat
  • Historien om Pi – Mychael Danna
  • Lincoln – John Williams
  • Skyfall – Thomas Newman

BESTE CINEMATOGRAFI

  • Anna Karenina – Seamus McGarvey
  • Les Misérables – Danny Cohen
  • Historien om Pi – Claudio Miranda
  • Lincoln – Janusz Kaminski
  • Skyfall – Roger Deakins

BESTE KLIPP 

  • Operasjon Argo – William Goldenberg
  • Django Unchained – Fred Raskin
  • Historien om Pi – Tim Squyres
  • Skyfall – Stuart Baird
  • Zero Dark Thirty – Dylan Tichenor, William Goldenberg

BESTE PRODUKSJONSDESIGN

  • Anna Karenina – Sarah Greenwood, Katie Spencer
  • Les Misérables – Eve Stewart, Anna Lynch-Robinson
  • Historien om Pi – David Gropman, Anna Pinnock
  • Lincoln – Rick Carter, Jim Erickson
  • Skyfall – Dennis Gassner, Anna Pinnock

BESTE KOSTYMEDESIGN

  • Anna Karenina – Jacqueline Durran
  • Great Expectations – Beatrix Aruna Pasztor
  • Les Misérables – Paco Delgado
  • Lincoln – Joanna Johnston
  • Snow White And The Huntsman – Colleen Atwood

BESTE MAKE-UP OG HÅR

  • Anna Karenina – Ivana Primorac
  • Hitchcock – Julie Hewett, Martin Samuel, Howard Berger
  • Hobbiten: En uventet reise – Peter Swords King, Richard Taylor, Rick Findlater
  • Les Misérables – Lisa Westcott
  • Lincoln – Lois Burwell, Kay Georgiou

BESTE LYD

  • Django Unchained – Mark Ulano, Michael Minkler, Tony Lamberti, Wylie Stateman
  • Hobbiten: En uventet reise – Tony Johnson, Christopher Boyes, Michael Hedges, Michael Semanick, Brent Burge, Chris Ward
  • Les Misérables – Simon Hayes, Andy Nelson, Mark Paterson, Jonathan Allen, Lee Walpole, John Warhurst
  • Historien om Pi – Drew Kunin, Eugene Gearty, Philip Stockton, Ron Bartlett, D. M. Hemphill
  • Skyfall – Stuart Wilson, Scott Millan, Greg P. Russell, Per Hallberg, Karen Baker Landers

BESTE VISUELLE EFFEKTER

  • The Dark Knight Rises – Paul Franklin, Chris Corbould, Peter Bebb, Andrew Lockley
  • Hobbiten: En uventet reise – Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton, R. Christopher White
  • Historien om Pi – Bill Westenhofer, Guillaume Rocheron, Erik-Jan De Boer
  • The Avengers – Nominees TBC
  • Prometheus – Richard Stammers, Charley Henley, Trevor Wood, Paul Butterworth

BESTE KORTANIMASJON 

  • Here To Fall
  • I’m Fine Thanks
  • The Making Of Longbird

BESTE KORTFILM 

  • The Curse
  • Good Night
  • Swimmer
  • Tumult
  • The Voorman Problem

THE EE RISING STAR AWARD (voted for by the public)

  • Elizabeth Olsen
  • Andrea Riseborough
  • Suraj Sharma
  • Juno Temple
  • Alicia Vikander