Som ventet ingen “Kon-Tiki”-pris

Espen Sandberg og Joachim Rønning klappet nok høflig for Michael Hanekes “Amour”. De måtte som ventet se seg slått av mesteren.

Vi har markert vår spådom ved hjelp av kursiv. Etter hvert som vinnerne tikker inn markeres dem ved hjelp av uthevet tekst. Her er alle filmkategoriene:

BESTE FILM: DRAMA 

  • Operasjon Argo
  • Django Unchained
  • Historien om Pi
  • Lincoln
  • Zero Dark Thirty

BESTE FILM: KOMEDIE ELLER MUSIKAL

  • The Best Exotic Marigold Hotel
  • Les Misérables
  • Moonrise Kingdom
  • Laksefiske i Jemen
  • Silver Linings Playbook

BESTE REGISSØR

  • Ben Affleck (Operasjon Argo)
  • Kathryn Bigelow (Zero Dark Thirty)
  • Ang Lee (Historien om Pi)
  • Steven Spielberg (Lincoln)
  • Quentin Tarantino (Django Unchained)

BESTE MANUS

  • Zero Dark Thirty
  • Operasjon Argo
  • Lincoln
  • Django Unchained
  • Silver Linings Playbook

BESTE KVINNELIGE SKUESPILLER: DRAMA

  • Jessica Chastain (Zero Dark Thirty)
  • Marion Cotillard (Rust og bein)
  • Helen Mirren (Hitchcock)
  • Naomi Watts (The Impossible)
  • Rachel Weisz (Deep Blue Sea)

BESTE MANNLIGE SKUESPILLER: DRAMA

  • Daniel Day-Lewis (Lincoln)
  • Richard Gere (Bedrageren)
  • John Hawkes (The Sessions)
  • Joaquin Phoenix (The Master)
  • Denzel Washington (Flight)

BESTE KVINNELIGE SKUESPILLER: KOMEDIE ELLER MUSIKAL

  • Emily Blunt (Laksefiske i Jemen)
  • Judi Dench (The Best Exotic Marigold Hotel)
  • Jennifer Lawrence (Silver Linings Playbook)
  • Maggie Smith (The Quartet)
  • Meryl Streep (Hope Springs)

BESTE MANNLIGE SKUESPILLER: KOMEDIE ELLER MUSIKAL

  • Jack Black (Bernie)
  • Bradley Cooper (Silver Linings Playbook)
  • Hugh Jackman (Les Misérables)
  • Ewan McGregor (Laksefiske i Jemen)
  • Bill Murray (Hyde Park on Hudson)

BESTE KVINNELIGE BIROLLE

  • Amy Adams (The Master)
  • Sally Field (Lincoln)
  • Anne Hathaway (Les Misérables)
  • Helen Hunt (The Sessions)
  • Nicole Kidman (The Paperboy)

BESTE MANNLIGE BIROLLE

  • Alan Arkin (Operasjon Argo)
  • Leonardo DiCaprio (Django Unchained)
  • Phillip Seymour Hoffman (The Master)
  • Tommy Lee Jones (Lincoln)
  • Christoph Waltz (Django Unchained)

BESTE UTENLANDSKE FILM

  • Kon-Tiki
  • De urørlige
  • Rust og bein
  • Amour
  • En kongelig affære

BESTE ANIMASJONSFILM

  • De fem legendene
  • Modig
  • Frankenweenie
  • Hotel Transylvania
  • Rive-Rolf

BESTE ORIGINALSANG

  • “Skyfall” / “Skyfall”
  • “Suddenly” / “Les Miserables”
  • “For You” / “Act of Valor”
  • “Not Running Anymore” / “Stand Up Guys”
  • “Safe and Sound” / “The Hunger Games”

BESTE FILMMUSIKK

  • Mychael Danna / “Historien om Pi”
  • Alexandre Desplat / “Operasjon Argo”
  • Dario Marianelli / “Anna Karenina”
  • John Williams / “Lincoln”
  • Reinhold Hell, Johnny Kilmek, Tom Tykwer / “Cloud Atlas”
Share Button